روغن ترمووود

روغن ترمووود مخصوص چوب

ممکن است تا کنون از خود پرسیده باشید که روغن ترمووود Thermowood oil چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟ در چه جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟ تفاوت آن با رنگ ترموود در چیست؟ هدف ما در این مقاله بررسی این موضوع می باشد پس تا انتها مقاله با ما همراه باشید

روغن ترمووود چیست؟

برخی افراد روغن ترمووود را با رنگ ترمووود اشتباه میگیرند و گمان می کنند که این دو محصول یک کارایی دارند اما باید بگوییم که رنگ های ترمووود معمولا خاصیت پوشش دهی دارند و باعث صاف و صیقلی شدن سطح چوب می شوند و به عنوان یک محافظ برای چوب عمل می کنند اما روغن ترمووود محصولی است که به دو صورت بی رنگ و رنگدار از آن در بازار یافت می شود اما به صورت کلی هیچ رنگی از خود روی چوب بر جای نمی گذارد. هدف این محصول بالا بردن مقاومت چوب ترمووود در برابر عواملی مانند تابش اشعه خوشید، حشرات و تغییر در شرایط آب و هوایی مانند سرما و گرما ورطوبت می باشد

اگه درباره چوب ترمووود اطلاع داشته باشید حتما می دانید که در دمای بسیار بالایی اصلاح حرارتی میشوند و تبدیل به ترمووود می شود برای همین از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است و می تواند با توجه به تغییرات آب و هوایی نبز ثبات و دوام خود را حفظ کند اما در مقابل تابش اشعه خورشید ضعیف است و ممکن است پس از مدتی تغییر شکل دهد از این رو برای جلوگیری از این مشکل به سراغ روغن ترمووود میروند و همچنین از پلیش هایی که بر پایه آب است نیز استفاده می کنند.

بکار گیری روغن ترمووود مخصوص چوب در نمای ساختمان در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفت است, استفاده از چوب در فضای خارجی و نمای چوبی ساختمان به دلایلی همچون زیبایی و گرمی نمای چوبی ساختمان ،طبیعی بودن نمای چوب ،ماندگاری و انعطاف در طراحی و اجرا ،آن را برای طراحان و معماران بسیار جذاب کرده است و به دلیل زنده بودن چوب جهت استفاده در فضاهای باز و مجاورت آفتاب و باد و باران میبایستی به شیوه هایی همچون اشباع کردن، فرآوری با روغن ترمووود و فرآوری با حرارت آن را در برابر تنشهای محیطی مانند سرما،گرما ،رطوبت و … مقاوم ساخت.

 

اجرای روغن ترمووود روغن ترمووود

اجرای روغن ترمووود

 

•کاربرد روغن ترمووود

روغن ترمووود یک محصول بی نظیر و یک خبر خوش حال کننده برای افرادی است که دوست دارند در نمای بیرونی ساختمان خود از چوب ترمووود بهره بگیرند اما بسته به دلایل مختلفی که باعث خراب شدن چوب میشد نمیتوانستند این کار را انجام دهند. علت استفاده نکردن از این چوب به این صورت بود که اگر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار میگرفت و بنا به شرایط مختلف دچار تخریب میشد دیگر هیچ راهی برای مرمت و درست کردن آن وجود نداشت اما روغن ترمووود خیال همه را از استفاده از چوب در نمای خارجی ساختمان راحت کرد زیرا این روغن باعث می شود که مقاومت چوب دو چندان شود و در شرایط مختلف دچار آسیب نشود حتی با کمک این محصول چوب ترمووود حتی اگر در معرض تابش مستقیم خورشید هم قرار گیرد دیگر دچار تغییر رنگ نشود علاوه بر این، روغن ترمووود باعث جلا و درخشش چوب می شود.

•مقاومت روغن ترمووود مقابل نور خورشید

مقاومت روغن ترمووود بعد از طی مراحل تولید ترمو و با اشباع شدن برای مقاومت بیشتر در مقابل نور خورشید با مواد ضد یو وی پوشش داده میشوند. چوبهای ترمووود با توجه به اعمال فرآیند های فوق الذکر در برابر تمامی عوامل جوی و آب و هوایی محیطهای خارجی مقاوم هستند ولی نیاز به نگهداری و تعمیرات متناوب دارند و در صورت بی توجهی به مرور زمان پوسته شده تغییر رنگ داده و ترک خورده و بعضا از محل اتصال به زیرسازی جدا میشود. روغن ترمووود شبیه دیگر محصولات چوبی از لحاظ تیمار و نگهداری در برابر عوامل محیطی می باشد اما به دلیل فرآیند تولید ترمو و به دلیل کاهش تعادل رطوبتی چوب, ساختار آن از لحاظ استحکام وضعیت مطلوب تری نسبت به دیگر محصولات معمولی دارد.

هنگامی که چوب برای تبدیل شدن به ترمووود حرارت می بیند و از هر لحاظ استحکام می بیند برای جلو گیری از مشکلات احتمالی که ممکن است برای چوب به وجود بیاید از روغن ترمووود استفاد میکنند که به این صورت چوبی که با روغن ترمووود آغشته شده دیگر دچار فرسودگی، ترک ، پوسته پوسته شدن و همچنین جدا شدن از زیر سازی خود نمی شود پس بهتر است برای نمای خارجی ساختمان خود از چوب ترموودی بهره بگیرید که روی سطح آن آغشته به این روغن باشد.

•ویژگی روغن ترمووود مخصوص چوب

مقاوم در برابر هوا
یک پوشش مخملی فراهم می کند
سریع خشک شدن
نافذ عمیق
فاقد حلال / کبالت
بدون خطر لمینیت یا پوسته پوسته شدن

استفاده از روغن مخصوص چوب ترمووود باعث ایجاد مقاومت بسیار بالا در مقابل اشعه uv آفتاب میشود و از ویژگی روغن ترمووود همچنین حفظ زیبایی چوب نیز میباشد, همانطور که اشاره شد اشعه uv آفتاب و باران پس از گذشت چند سال رنگ آن به خاکستری بدل میکند و ترک هایی در چوب نمایان شده و قسمت های فارسی بر و محل اتصال شده شروع به جدا شدن میکند که برای جلوگیری از این مشکل از روغن های مخصوص چوب ترمو استفاده میکنند که این بهبود ساختار منجر به کاهش ترک خوردگی و پوسته شدن در اثر تغییرات حرارت و شرایط جوی خواهد گردید.

•مواد اولیه ساخت روغن ترمووود

به دلیل خروج کامل رزین و دیگر صمغهای گیاهی از درون چوبی که اصلاح حرارتی شده, احتیاج به ساخت روغن ترمووود در کارخانه جات به واسطه حرارت بالا میباشد که در هنگام رنگ آمیزی سطوح و واکس زدن آنها, نیاز چندانی به پوشاندن جداگانه گره ها نمی باشد چون تقریبا با دیگر مناطق الوار یکنواخت هستند. بدون استفاده از روشهای تیمار نمای چوبی, سطح کاج و اش مانند دیگر محصولات چوبی معمولی خوهند شد که در واقع عمدتا به دلیل وجود اشعه ماورای بنفش نور خورشید, سطوح دارای رنگی خاکستری رنگ شده و ترکهای ریز میکروسکوپی بوجود خواهند آمد و محصولات حالتی شبیه به قدیمی و آنتیک از خود نمایش خواهند داد.

به منظور حفظ رنگ اولیه و همچنین کیفیت سطوح چوب ترمو شده بر روی نمای ساختمانها, تیمار و نگهداری الوار ضروری بنظر میرسد و چنانچه قصد رنگ زدن محصولات ترمو را دارید توصیه مهندسین مجموعه پاکاوود به شما استفاده از مواد بر پایه روغن می باشد و تکرار آن تقریبا هر سه و یا پنج سال یکبار راهکاری استاندارد در صنعت ساختمان می باشد, البته قبل از هر بار تمدید رنگ و پولیش بایستی از صاف و هموار و تمیز بودن سطوح اطمینان حاصل کرد.

چوب با حرارت تصفیه شده با تراکم و فشردگی بسیار بالا مشخص می شود ، که اغلب از چسبندگی صحیح محصولات نهایی معمولی جلوگیری می کند. روغن ترمووود به طور خاص برای نفوذ عمیق فرموله شده و بنابراین باید توسط سطوح سخت و حداقل خیس شدن نیز جذب شود, روغن ترمووود غنی شده با فیلترهای UV و مواد افزودنی محافظتی چوب میباشد که یک فیلم محافظ مقاوم در برابر سایش ایجاد می کند که ایده آل برای تمام قطعات تولید شده در چوب های حرارتی از جمله کف ، نما , روفگاردن , سونا , تراس و عرشه سازی استفاده از حداقل دو لایه توصیه می شود.

 

روغن ترمووود روغن ترمووود

روغن ترمووود

 

•هواشناسی

هر محصول ضخیم سازی طبیعی در معرض عناصر قرار می گیرد. لیگنین ماده ای است که فیبرها را در چوب متصل می کند که توسط اشعه ماورا بنفش تقسیم می شود و در اثر رطوبت نرم شده و در نهایت با بارندگی شسته می شود. الیاف سلولزی مایل به سفید باقی مانده که به آرامی فرسایش می یابند و یک سطح از نوع نقره ای و برجسته ایجاد می کنند که دانه های چوب را برجسته می کند. ترک های سطحی نیز در نتیجه تورم و انقباض چوب در آب و هوای متفاوت ظاهر می شوند. در حالی که هرگز نمی توان آنها را متوقف کرد  اما این فرآیندهای هوازدگی (که هیچ تأثیر ساختاری ندارند) ، می توانند از طریق استفاده از روغن ترمووود  فرسایش چوب ترمو را به طور منظم به تاخیر بیندازد. عرشه ها همچنین باید از هرگونه رطوبت جذب کننده بقایایی مانند سوزن کاج و برگ پاک شوند.

•اگر در استفاده از روغن ترمووود کوتاهی کنیم چه می شود ؟

با توجه به تمام موارد ذکر شده در بالا باز هم افرادی هستند که اهمیت این محصول را درک نمی کنند و در نمای خارجی خود از چوب ترمووود بدون روغن زدگی استفاده می کنند و نتیجه اشتباه خود را به مرور زمان میبینند اما ما به شما می گوییم که اگر از این محصول بسیار با اهمیت استفاده نشود چه اثرات زیان بار و پر هزینه ای برای شما در بر خواهد داشته. در وقدم اول باید بگوییم همانطور که در بالا نیز چندین بار به این موضوع اشاره کردیم روغن ترمووود باعث می شود که چوب در برابر تابش خورشید مقاوم شود اما اگر از روغن ترمووود استفاده نشود چوب در برابر اشعه خورشید به مرور زمان تاب نمی آورد و دچار تغییر رنگ می شود و رنگ آن به خاکستری تغییر پیدا خواهد کرد که ظاهری نامناسب درنمای ساختمان ایجاد می کند همچنین عدم استفاده از این محصول باعث می شود که به مرور ترک هایی بر روی سطح چوب ایجاد شود قسمت های متصل شده آن به هم کم کم از یک دیگر جدا شوند در این زمان برای جلو گیری از سایر ایرادات احتمالی باید به باز سازی نما پرداخت که هزینه هنگفتی برای شما در بر خواهد داشت . آیا مایلید تمام این ضرر ها و هزینه های سنگین را تقبل کنید؟ آن هم برای تنها به خاطر کوتاهی کردن در استفاده از روغن ترمووود ؟

•روش تهیه روغن ترمووود

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این محصول چگونه ساخت می شود و چه موادی در آن به کار رفته است ؟ روغن ترمووود به کمک نوع خاصی از صمغ و رزین تهیه می شود و در کارخانه حرارت بسیار زیادی می بیند که در نتیجه به محصولی بسیار با کیفیت و کاربردی و ضد باکتری تبدیل خواهد شد که زمانی که بر روی سطح چوب ریخته می شود به عمق آن نفوذ می کند و باعث مقاومت آن در برابر باکتری و حشرات می شود و رنگ چوب را خوشرنگ تر و گره ها و الیاف روی سطح آن را نمایان تر خواهد کرد از این رو این محصول در صنعت ساختمان سازی در نمای خارجی ساختمان بسیار کاربرد دارد

•مقاوم سازی چوب ترمووود

در این جا لازم است که به یک نکته مهم توجه داشته باشید. مقاومت چوب ترمووود تنها به استفاده از روغن ترمووود بستگی ندارد بلکه چوب ترمووود مقاومتش را از اصلاح حرارتی که میشود و مراقبت های منظم میگیرد . به عنوان مثال برای مقاومت ترمووود در برابر اشعه uv باید از روغن ضد اشعه uv استفاده کرد.

برای مشاهده بیشتر محصولات و نمونه کارهای اجرا شده صفحه اینستاگرام مجموعه پاکاوود را مشاهده بفرمایید : pakawood@

 

 


ارسال دیدگاه